GALATASARAY’IN YENİ STATÜKOSU!

Osman Altunterim
27 Mart 2018
4550
      A A

Galatasaray’da mali genel kurul öncesinde gittikçe yoğunlaşan bir kampanya yürütülüyor. 

Bu kampanya, Mayıs ayındaki seçim kampanyasının da erken startı aslında. 

Galatasaray içinde bir yapı - İnan Kıraç falan değil zira onun bir etki alanı yok - yeni bir vesayet ağı kurmaya, Galatasaray’ı ele geçirmeye çalışıyor. Bu yapılan kampanya da onların alamet-i farikası. 

Bu yapının mensupları verdikleri demeçlerde Galatasaray’ı düşündüklerini ve herşeyin açığa çıkması gerektiğini söylüyor. Kağıt üzerinde ve söylem bazında Galatasaray’ın iyiliğini istiyor hepsi!

Ama gerçek bu değil!

Aklı başında Galatasaraylılar - ki maalesef sayıları çok değil - Galatasaray’da kurulmakta olan bu yeni statükoyu ve onun amacının ne olduğunu anladı. Lakin taraftar ve kamuoyu bazında aynı şeyleri söylemek mümkün değil. 

Yaklaşık 2 aydır Galatasaray’ın UEFA’dan ceza alacağı konusunu gündeme getirip yaygara yapan bu arkadaşlar, sorumlu olarak sadece Dursun Özbek’i gösterip deyim yerinde ise ateş ettiler. 

Medyada bazı isimlerin UEFA’dan geleceği söylenen ceza ile ilgili yorumları üzerine açıklamalar yapıp davalar açarken, bu yapının mensuplarının aynı medya organlarında kulübün ceza alacağını söylemelerine ses etmedi Galatasaray Başkan ve yönetimi!

Lafa gelince Galatasaraylı olduğunu, Galatasaray’ın sorunlarının kendi içinde çözülmesi gerektiğini dillendiren bu arkadaşlarımız, mevzu Dursun Özbek olunca bütün geçmişi silip yükü Özbek’in omzuna yıkmakta bir beis görmediler ve görmeyecekler!

Bundan yaklaşık 1.5 ay önce Galatasaray’daki mali durumun ne olduğunu ve UEFA’dan alınacağı iddia edilen cezanın beklendiği gibi olmayacağını, aslında kulübün geleceğinin son derece parlak olduğunu, sermaye artırımı sonrası kasaya girecek nakit ile kulübün önemli kısa dönem finansmanını sağlayacağını, Riva ve Florya’nın satılmadığını, hatta Florya’nın henüz ihalesinin dahi yapılmadığını, Riva’dan da en az 1 milyar TL’ye yakın gelir elde edileceğini tane tane yazmıştım. 

Bu yazı birilerinin tezgahını bozsa da etkisi büyük olsa da mali genel kurul yaklaşınca sanki tablo görünenden daha kötüymüş gibi bir algı yaratılmakta. Israrla ve yalanlarla!

Defaatle söyledim yine söylüyorum ; Galatasaray’ın geleceği son derece parlaktır! Dursun Özbek’in hataları tonla olsa da mali konularda onu usülsüzlükle, hırsızlıkla, Galatasaray’a zarar vermekle suçlamak akıl karı değildir. Kaldı ki mali tabloların söylediği de budur!

Galatasaray’a başkanlık yapmış bir isim olan Dursun Özbek’ten Cavanda’nın zararını talep edebilir Galatasaray. Tahakkuk etmiş ve ödenmiş bir faiz girdisi varsa Özbek’e -ki yok- bu da geri istenebilir. Bazı paraları hibe etmesi de talep edilebilir ki zaten bunu yapmakta olduğu mali kayıtlarda da mevcuttur. 

Bunların hepsi tamam!

Lakin ; Galatasaray’a milyonlarca TL nakit kasa kolaylığı sağlamış, milyonlarca TL şahsi kefarete imza atmış eski bir Galatasaray başkanına “Aday olma yoksa ibra etmeyiz” diyerek tehdit etmek tam anlamıyla alçaklıktır!

Galatasaray üyeleri kulübün mottolarından biri olan “Hür” fikir ve vicdanları ile kararlarını elbette verecektir. Buna da herkes saygı duyar! Ama geçmişten bugüne başkanlık makamını pazarlık malzemesi yapan, bu kulüpte başkanları belirlemekle övünen bir statükonun yerini başka bir statükonun almasına izin veremezler!

Galatasaray’ı mali sorunlardan daha çok bu tehlike beklemektedir!

Lafta Galatasaray’da şeffaflık isteyen bazı Galatasaraylı yöneticiler Dursun Özbek’in seçim sürecinde Serdar Güzelaydın & İbrahim Seten ilişkisi üzerinden vuruyordu! Şimdi o ekiple kendileri yemekler yiyor kapalı kapılar ardında!

Lafta şeffaflık diyen bazı tipler, şu an icra makamında olmalarına rağmen Aysal döneminde yapılanlar ile ilgili Fatih İşbecer’in söylediği “Birileri zenginleşirken Galatasaray fakirleşmiş” sözünün kaynağı olan raporları açıklasınlar da samimiyetlerini görelim!

Lafta şeffaflık dilenenler, Galatasaray üzerinden hangi kapıların ardında kimlerle nelerin pazarlığını yaptıklarını, o dönem devirmek için ibra etmedikleri Adnan Polat’a bugün Başkan olması için neden yalvardıklarını da anlatsınlar şeffafça biz de bilelim!

Sözün özü ; Galatasaray’da bir statüko yıkıldı ama mali genel kurulda ya yeni bir statüko kurulacak ve Galatasaray’ın geleceği paramparça edilirken yine birileri yolunu bulacak ya da Galatasaray statükoları yıkmış ve prangalarından kurtulmuş olarak geleceğe daha umutlu bakacak. 


YAZARIN DİĞER YAZILARI