GALATASARAY’DA NELER OLUYOR?

Osman Altunterim
02 Mart 2018
6275
      A A

Galatasaray’da durum o kadar karmaşık ki deyim yerindeyse ağzı olan konuşuyor!

Acı olan ve asıl sorunlu olan ise başkalarının değil de Galatasaraylı bilinenlerin çıkıp saçma sapan popülizm yapmaları, altı boş aptalca söylemlerle kulübe zarar vermeleri. 

Bu tiplerin derdinin Galatasaray’ın bekası olmadığını anlamanız için ne olması gerekiyor daha bilmiyorum. Lakin gerçekten kendi reklamları dışında Galatasaray bunların zerre umurumda değil!

Hiç olmadı ve hiç de olmayacak!

Düşünün ki Galatasaray’da yıllarca görev yapmış, başarıdan başarıya koşmuş, haksızlıklara uğrayıp Galatasaray’dan defalarca kovulmuş ama ağzından Galatasaray aleyhine tek cümle çıkmamış bir Fatih Terim’e bir de iki sezon Galatasaray’da çalışmış, öncesinde çalıştırdığı takımlarda Galatasaray’a karşı oynadığı maçlarda “koyduk mu” molası alan Ergin Ataman’ı susturabilene aşk olsun! 

Sonradan olma Galatasaraylı beyefendi, Galatasaray’a basketbolda tarihinin en güzel günlerini yaşattı evet.. Herkes onu çok sevdi ve sahip çıktı! Yönetime karşı da yanında durdu. Ama bu beyefendi Galatasaray’dan kovulduktan sonra (ki bence de kovulmamalıydı. Zira Can Topsakal’ın egosuna kurban oldu) bir dakika susmuyor! Kim onu otorite yaptıysa kim gaza getiriyorsa sürekli konuşuyor! 

Biri de çıkıp demiyor ki ; Sen Efes’in hocasısın işine bak!

Neymiş Galatasaray’da Riva ve Florya Satılmış da para harcanmış da Galatasaray satıştan öncekinden daha kötü durumdaymış! 

Bakın, size bu konuda net bilgileri vereceğim ki bir daha bu konu üzerinden konuşup Galatasaray’a zarar vermeye Kalkan olursa yüzlerine vurun! 

Özellikle kendine Galatasaraylı diyip ortada dolaşan zevata!

Birincisi ; Henüz Riva ya da Florya’da bitmiş hiçbir proje, satış yok! Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz bey dile getirdi bunu divan kurulunda. Sadece Riva’dan Galatasaray’a gelecek olan para yaklaşık 1 milyar TL’yi bulacak ve bu rakamın arttırılması hedefleniyor!

İkincisi ; Florya ile ilgili henüz ihale bile yapılmadı. Galatasaray’a gelen para sadece Riva arazi bedeliydi ve bu para banka borçları ve diğer bağımlılıkların önü kesilmesi için kırdırıldı. Florya’dan beklenen gelir ise minimum 500 milyon TL! Bu rakam Florya’daki projenin kat irtifa hakkının artışı gibi nedenlerle artış gösterebilir. 

Üçüncüsü ; Galatasaray’da basketbolcuların 7 ay futbolcuların 5 aydır para almadıkları yazılıp çiziliyor ki bu kuyruklu bir yalan olmasına rağmen itibar görüyor! Zira basketbolda bir oyuncu 75 gün süre ile parasını alamaz ise serbest kalır. Aynı şekilde futbolcularda da bu durum 90 gün ile sınırlıdır. Bazı futbolcularda sözleşme gereği daha kısa bu süreler. Şimdi bir futbolcu ya da basketbolcu 7 ay 5 ay para alamazsa alır valizini gider, Galatasaray’daki sözleşmesi kaç yıllık ise taahhüt edilen tüm parayı alır ve istediği takımla yeni sözleşme yapabilir. Uluslararası hukuk buna cevaz verir! Galatasaray’da Sportif AŞ yöneticisi Abdürrahim Albayrak bu yalanı söyleyip hem de kameralar önünde dile getiriyor ve bunu yaparak aynı zamanda manipülasyona neden olan açıklamaları yüzünden SPK’dan Galatasaray’a ceza gelebileceğini de anlamıyor!

Dördüncüsü ; Galatasaray’ın bitik olduğu, ülkenin en borçlu takımı olduğu tevatürü ki en saçma olanı da bu!

Galatasaray mali tablolar açısından büyükler arasında geleceği en sağlıklı olan kulüp. Elbette toz pembe değil tablo ama borç alacak farkı en yüksek kulüp Galatasaray değil! Banka borcu en yüksek kulüp Galatasaray değil! Temerrüde düşmüş Yani ödenememiş yüz milyonlarca borcu olan kulüp Galatasaray değil! Bu algıyı yapanlara Galatasaraylıların çanak tutması akıl alır gibi değil!

Beşincisi ve en önemlisi şu ; Galatasaray UEFA’dan ceza alacak söylemi! Bu söylem tüm yukarıda saydıklarımızın sonucu olarak kaçınılmaz birşey diye anlatılıyor! Bu konuda konuşan, yazan, yorum yapan gazetecilere kulüp dava açacağını söylüyor! Peki ; Galatasaray Sportif AŞ Yöneticisi Sayın Burak Elmas, Ali Koç’un (ki kendisi Fenerbahçe müstakbel Başkan adayıdır) sözlerine atıf yaparak Türk kulüplerinin kötü yönetildiğine vurgu yapıp, “Bir UEFA yöneticisinin eline kulübün geçmiş ve şu andaki bütün gerçekleşmiş rakamlarını versek (gerçi hepsini bizim üyelerimizin  %80 inden daha iyi biliyorlar) ve bugün yapılan Divan toplantısını tercüme edip izlettirsek, ne düşünürdü çok merak ediyorum!” diye tweet atıyor, aynı zamanda bir Galatasaraylı Twitter kullanıcısının Galatasaray’ın UEFA’dan ceza alacağına ilişkin söylemini paylaşmaktan imtina etmiyor! 

Gazeteci söylüyor ve buna yasal yaptırım uygulanacak deniyor -ki doğrudur bu bi manipülasyondur ve gereken yapılmalıdır- ama kendi “yöneticin” senin ceza alacağını ima eden açıklama ve söylemlerde bulunuyor? 

Bu resmen akıl tutulmasıdır! 

Galatasaray’da tablo maalesef budur! 

UEFA konusunda söyleyeceğim tek şey de şudur ; Dursun Özbek iki ya da üç defa toplantılarda Galatasaray’da kısa vadede nakit akışı için birilerinin kulübe yardımcı olması gerektiğini ifade ederek bunun Riva ve Florya’dan nakit akışı sağlanana kadar zorunluluk olduğunu ifade etmişti. Zaten Özbek’in tüm hatalarına rağmen yaptığı doğrulardan biri de buydu. Eğer devam ediyor olsaydı kasaya 100-120 milyon TL daha nakit akışı sağlayacak ve Galatasaray’ın kısa dönem risklerini ortadan kaldırmış olacaktı. Bu doğrultuda Başkan Mustafa Cengiz ve arkadaşları zor bir süreçte bu nakit akışını farklı yollarla sağlamaya çalışıyor. Destek olmak tüm Galatasaraylıların borcu! Ama bunu yaparken yukarıda saydığım zevata taviz vermemek, UEFA karşısında da dik durmak önemlidir. Yapılacak görüşmede Galatasaray’ın son 4 yılda yapılan anlaşmalardan kaynaklanan hataları tekrar etmeyeceği, maaş limitlerine uyduğu, ön görülemez bazı nedenlerle zarar edildiği iyi anlatılmalıdır. Galatasaray -ben ihtimal vermiyorum- Avrupadan alınacak bir men cezasını kaldıramaz! 

Bu ceza riskinin tamamen ortadan kalkmasının yollarından biri ve en önemlisi Galatasaray’ın futboldaki kısa vade borçlarının hemen ödenmesi. Bu şu demek ; Eski yeni futbolcu alacakları, menajer komisyonları, bonservisler borçlarının ödenmesi gerekiyor ki burada da son tarih 9 Mart öncesi olmak zorunda. 

Bu durumda kasadan çıkması gereken rakam ise 4 milyon Euro. Galatasaray ismi, markası, vadesi gelmiş bu borçları ödeme konusunda yeterli kredibiliteye sahiptir. Ayrıca yapılan sermaye artırımının onaylanması da önemlidir ve bu kredibiliteyi artıracaktır.

Sermaye artırımı ile ilgili de bir ek bilgi vermekte fayda var. Riva arazisinin satışından alınan paranın nereye gittiğini soranlara bir cevaptır bu sermaye artırımı. Yaklaşık 230 milyon TL nakit konularak yapıldı bu sermaye artırımı ve Galatasaray öz sermayesi 430 milyon TL artış sağladı. Yani Riva’dan gelen paranın bir kısmı üzerinden para kazandı Galatasaray. Dursun Özbek yönetiminin başarısıdır bu hakkını vermekte fayda var..

Galatasaray’da tablo ve durum budur.. Umarım bu yazı bazı sorunlar ve sorulara cevap olmuştur..


YAZARIN DİĞER YAZILARI