ARDA TURAN MESELESİ!

Osman Altunterim
27 Aralık 2017
3377
      A A

Gündem belli ki uzun bir süre transferi üzerinden yine Arda Turan olacak. 

Bu vesile ile bir iki kelam etmekte fayda var.

Dilim döndükçe ekranlarda ya da radyoda anlatıyor, buralarda yazıp çiziyorum ama bir daha yazmakta bir beis görmüyorum; Arda Turan, hangi takımda ise o takımın sorunudur!

Evet..

Kilit kelime “sorun”!

Bundan 7 sene önce çalıştığım gazetede köşe yazımda Arda için “Git ‘Mesut’ ol Arda” diye yazmış, yeteneğine rağmen Türkiye’de magazin figürü haline geleceğini ve sahadan uzaklaşarak tükeneceğini, bu sistemin onu yiyeceğini söylemiştim. 

Bu konuda yanılmadım ve Arda Atletico’ya giderek muhteşem işler başardı ve efsane oldu!

Peki ya sonra?

Sonrası fecaat!

Barcelona’ya imza attıktan sonra, Madrid’de sadece futbola odaklanmış, saha dışında görünmekten imtina eden, magazinden uzak, egosunu gizlemeyi bilen, yıldız olduğunun farkında ama oyunu severek hep saha içinde yüreğini ortaya koyan o çocuk “ben oldum” dedi!

Barcelona’da Bayrampaşa’yı yaşamaya başladığını söylemişti Mehmet Ayan! 

O kadar doğru ki!

O kolonicilik, Arda’yı önce takımdan, sonra Barcelona’daki arkadaşlarından, sonra da futboldan uzaklaştırdı ışık hızı ile!

Sahada görünmeyen Arda, saha dışında yine kendinden beklenmeyenleri yapmaya, onun Arda Turan olmasında en çok emeğe sahip adamlardan biri olan Fatih Terim’e kafa tutmaya, saha dışı ilişkileri ile boyundan büyük konularda aracılık yapmaya kadar bir dizi faciaya imza attı!

Bunlar yetmedi, Milli Takım’da adı krizlerle anılırken, bir nefret objesi haline gelmesini sağlayan uçakta gazeteci dövme olayına bulaştı!

Sosyal medya faciaları, söylemleri, eylemleri ile bir tükenişin simgesi olmaya başladı Arda!

Üzüldüm mü? Çok!!

Ama kişi yaşadıklarından ders almıyor, hala kendini haklı görüyor, bir de onun popülaritesinden faydalanmak isteyen bazı tipler ona “aferin aslanım” diye sırtını okşayınca kendini güçlü sanıyor ise o zaman bizim üzülmemiz de gereksiz!

Türk futbol tarihinin yetiştirdiği en kariyerli futbolcu olan Arda’nın Beşiktaş’ta başarılı olup olmayacağını bilemem. Ama son iki yılda yaşadığı ve yaşattıklarına bakarak baş ağrısı yaratabileceğini söylersem de abartmış olmam.

Fatih Terim’in gelişi ile Arda defteri kapanmıştır Galatasaray için. 

Eğer yazılanlar doğru ise -ki sanmıyorum- Beşiktaş için hayırlısı olsun.

Arda’ya “efsane” diye ağır bir sıfatı yakıştıran “Galatasaray” taraftarına da selam olsun! 

Efsane öyle kolay olunmuyor hanımlar beyler..


YAZARIN DİĞER YAZILARI