Ahlak satan ahlaksızlar!

Osman Altunterim
05 Mayıs 2017
2099
      A A

Bir ucuz Amerikan komedi filminde görürdük belki de bir siyahi sporcunun başka bir etnik kökendeki sporcuya ırkçılık yaptığını. 

Hatta bunun şakasının yapılması bile ırkçılıktan bu kadar muzdarip olmuş bir ırkın mensuplarını rencide edebilir diyerek çekinerek eklenir senaryoya emin olun! 

Ama maalesef bu bahsettiğimiz hikaye bir senaryo değil, gerçeğin ta kendisi oldu! 

Ali Faez Atiyah, Iraklı,  22 yaşında genç bir savunma oyuncusu. Irak Milli Takımı’nda da forma giyiyor. İçinde bolca “savaş” geçen bir hikayesi var elbette ama konumuzun bununla alakası yok. Çünkü o hikayeden bahsederek konuyu başka bir yere çekmeye gerek yok. 

Ali kardeşimiz, Çaykur Rizespor’un Fenerbahçe ile Kadıköy’de oynadığı maçın son dakikalarında Emenike denen karakter fukarası tarafından ırkçı bir saldırıya maruz kaldı. 

Bu siyahi futbolcu Emenike, geçmişinde Karabükspor’dan Fenerbahçe’ye transferinden özel yaşantısına kadar skandallarla dolu bir cv’sine en karanlık sayfayı Ali’ye yaptığı hareket ile ekledi! Ali’ye bir pozisyon sonrasında dönerek önce burnunu kapatıp sonra da elini yelpaze gibi yaparak “kokuyorsun” demek istedi lisan-ı hal ile!

Bu ahlaksız hareketi gözünün önünde yaptığı hakem sezemedi. Çünkü yazının başında da söylediğim gibi biri ona bunu anlatsa eminim o da “Olur mu öyle salaklık” derdi. Ama oldu! O da gördü ve anlamlandıramadığı için cezalandırmadı!

Hakemi geçtik... Yaptığı eylemler ve söylemleri ile soyadı tezat Fenerbahçeli yönetici Mahmut Bey de Emenike’nin hareketini görmediklerini söyledi olaydan günler sonra... Demek ki teknoloji ile arası pek yok. Olsaydı bir şekilde o olayın görüntülerini bulur izlerdi diye düşündük biz de. Yoksa neden görmezden gelsinden en adi suçlardan biri olan ırkçılığı!

Peki TFF ne yaptı bu konuda? 

Cevap vereyim ; HİÇ!

Koskoca bir HİÇ!

Yahu be vicdansızlar, be utanmazlar! Gözünüzün önünde, herkesin gördüğü bir yerde ve ekranların önünde bir adama ırkçılık yapılıyor ve bu olay sizin organize ettiğiniz profesyonel bir futbol liginde oynanan maçta gerçekleşiyor!

Bunu nasıl görmezden gelirsiniz? 

Siz Avrupa Şampiyonası’na aday olurken, ırkçılığın UEFA’nın en önemli kriterlerinden biri olduğunu bilmiyor musunuz? Size “Nedir bu skandal” derlerse ne diyeceksiniz? Kurbağalı dere mi kokuyordu o sırada? Emenike burnunu ondan mı kapatıyordu? Ya da biri yellenmiş tribünde de kokusu sahayı mı basmış?

Emenike’yi disipline sevk bile etmediler! Kulübü ceza bile vermedi! Tamam onların günahı ayrı... Peki Çaykur Rizespor kulübü? 

Siz neden sustunuz beyler?

Koskoca Rizespor’da bir tane adam çıkıp, “Şu ırkçı herifin cezalandırılmasını istiyoruz” diyemez mi? Korktuğunuz çekindiğiniz nedir? Evlatlarınıza yarın “Ben ırkçılığın karşısında durdum” deme şansınızı kullanmamanız için gerekçeniz ne? 

Hadi diyelim düşmeme mücadeleniz var o yüzden sustu Rizespor da.. Kabul etmem asla ama tamam diyelim tamam...

Peki spor basınının “ahlak” satan ahlaksızları… Siz neden kafanızı gömdünüz kuma?

Reytingi mi yok? 

Eğer öyle ise Başakşehir’in reytinginden daha çok değil mi Fenerbahçe’nin reytingi artık?

Öyle ya, siz değil misiniz Rize’de gazeteci kardeşlerimizin dövülmesinden sonra çıkıp olayı günlerce, saatlerce bağıra bağıra konuşan? Biz bilmiyor muyuz sizin derdinizin Başakşehir ya da Rize’de dayak yiyen kameraman olmadığını!

Biz bilmiyor muyuz tamamen başka saiklerle, güç gösterisi yapmak, düşmanlığınızı dile getirecek bir alan bulduğunuz için saldırdığınızı...

Biz biliyorduk elbette... Ama biz ekranda da kendi mecralarımızda da hem o dayak yiyen kardeşlerimizin yanında durduk, hem de Başakşehirli futbolcu ve yöneticilerin karşısında! Hem de Emenike denen herifin yaptığı terbiyesizliği yüksek perdeden çıkarsızca dile getirdik!

Ey ahlak satan ahlaksız satılmışlar; eğer derdiniz gerçekten futbol ve onun iyiliği olsaydı Rize’deki kavgaya dair ettiğiniz kelamların çeyreğini Emenike için de ederdiniz!

Ama sizin derdiniz o değil bunu biz zaten biliyorduk ama işte bir hafta geçmeden Rize’deki kavganın üzerinden yine Rizeli bir futbolcu eli ile maskelerinizi düştü!

Emenike’nin ırkçı saldırısı Türkiye’de futbol dünyasının iki yüzlülüğünün en net göstergesi olmuştur! 

Türk futbol tarihine bir kara leke yazılmıştır!

Bu yazı da yaşanları tarihe not düşmek ve futbol dünyasına ahlak satan ahlaksızların maskelerini düşürmek için kaleme alındı!


YAZARIN DİĞER YAZILARI