Servet Yardımcı'dan VAR açıklaması geldi!

Servet Yardımcı'dan VAR açıklaması geldi!

11 Ekim 2018
91 Okunma
Kaynak: NTV Spor
      A A

Servet Yardımcı, bu sezon Spor Toto Süper Lig maçlarında kullanılmaya başlanan ve bazı karşılaşmalarda eleştiri konusu olan Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanvekili Servet Yardımcı, bu sezon Spor Toto Süper Lig maçlarında kullanılmaya başlanan ve bazı karşılaşmalarda eleştiri konusu olan Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

A Milli Takım'ın Bosna Hersek ile yapacağı maç nedeniyle Rize'de bulunan Servet Yardımcı, beinsports'a konuştu. 

VAR sistemiyle ilgili soruyu yanıtlayan Yardımcı "VAR sistemi çok yeni. Dünyada yeni yeni uygulanmaya başlandı. Çok kolay bir sistem olsaydı tüm ülkeler aynı anda bu sistemi kullanmaya başlardı. TFF 1 senedir eğitimlerini yapıyor. Bunun zorluklarını zaten biliyorduk. Teknik aksamalardan dolayı zorluklar var. Fakat Almanya, İtalya ve diğer ülkelerle mukayese ettiğimiz zaman biz gerçekten çok başarılıyız. Artık burada geri dönüş yok. VAR sistemi kullanılacak. Bunun aksaklıkları da olacak. Teknik problemler olacak. Ama bu problemleri büyütmeden, sadece çözüme odaklı tüm paydaşlarla beraber bu sistemi sahiplenmemiz lazım. Çünkü geri dönüşümüz yok. Artık bütün dünya yavaş yavaş bu sisteme dönecek. Herkes birbirini bekliyor. Hangi ülkeler nasıl sıkıntılar çekiyor? Fakat biz cesaretli davranarak bu sisteme çok önceden geçtik. Desteklememiz lazım. Farklı farklı problemler diğer ülkelerde yaşanıyor. Tamamen teknik aksaklıklardan dolayı sıkıntı yaşadık fakat genele bakarsak hakikaten VAR'ı başarılı bir şekilde götürüyoruz ilk haftalar olmasına rağmen. Bu sistem daha da oturacak. Umutluyuz. Geri dönüş yok; VAR kullanılacak artık" ifadelerini kullandı.