Göztepe Başkanı Mehmet Sepil'den Jahovic transferi hakkında flaş açıklama!

Göztepe Başkanı Mehmet Sepil'den Jahovic transferi hakkında flaş açıklama!

06 Ocak 2018
277 Okunma
      A A

Göztepe Kulübü Başkanı Mehmet Sepil, ligin ilk yarısındaki performansları, hedefleri ve geleceğe bakış açıları hakkında konuştu.

Ligin ilk yarısındaki performansları hakkında

Bizim zaten geçen sene dramatik bitti. Hızlı adapte olamamıştık. Play-off’tan gelmek başka bir şey. Çok daha hızlı Süper Lig’e hazırlanmak zorunda kaldık. Kendimizi çok başarılı hissediyoruz. 30 puan almamız çok büyük başarı. Ayrıca ortaya koyduğumuz bir mücadele var, taraftarımızın reaksiyonu da önemli. Bütün bunlar bir araya geldi. Bu uzun vadedeki başarıda çok önemli. Teknik kadro, oyuncular, taraftar, camia bir araya gelmeli. Bunların hepsi bir araya gelince başarıya katkısı oldu. Zaman zaman şansımız yaver gitti, zaman zaman gitmedi. 30 puan çok büyük bir başarı diye bakıyorum.

Başarının temelinde ne yatıyor?

Aldığımız kararlar zaman zaman risk taşıyabiliyor. Bazen hızlı karar verirsiniz avantaj olur. Hızlı karar verince çok detaya inmezsiniz. Ben kendimi tanımlarsam; çok detaya giren biri değilim. Ana prensiplere bakarım. Bunları doğru uyguladık diye düşünüyorum. Hoca ve scout konusu… Ayrıca 30 puanlık başarının dışında taraftarsız oynadığımız da unutulmamalı. Çok başarılı olduk ama bu bizi şımartmıyor. Futbolda kısa sürede alınan başarıları abartmamak lazım.

Tamer Tuna tercihi hakkında

Mutlaka gençlerin avantajları vardır. Tecrübe azdır ama çok hızlı değişen dünyaya çok çabuk ayak uydurur. Okan Buruk tercihinde de böyle düşünüyordum. Okan Buruk da genç nesli yansıtıyordu benim gözümde. Çok başarılı olacaktır. Okan Buruk, Tamer Tuna, Erol Bulut… Umarım başarılı olurlar. Yeni nefes lazım. Ona ayak uydurmak lazım. Tamer Hoca Türk futboluna ilerleyen yıllarda damga vuracaktır, çok konuşulacaktır.

“Türkiye’nin en güzel stadını yaptığımıza inanıyorum”

Göztepe’yi bundan 3,5 yıl önce devraldım. 90 yıllık bir kulüpten bahsediyoruz. Kalıcı bir yatırımı olmayan bir kulüptü maalesef. Oradan başladık. Neticede bir kulübün başarılı olması için tabii ki stadı olması gerekir. Altyapı tesisinin olması lazım. Bunlar olmadan başarı olmaz. Zaten o bana biraz komik geliyor. Biz bu sene sadece Eskişehir maçından sonra tesislere harcadığımız para birkaç transfer tutarında. Stat projesini çizdik, uğraştık. Onlar olmadan başarı kalıcı olmaz. Kulübü oturtmak istediğimiz yer belli. Kendi ayakları üzerinde duran bir kulüp oluşturmak istiyoruz. Halen o noktada değiliz. Biz planladığımız şeylere heyecanla devam ediyoruz. Stadı kendimiz değerlendirdik. Türkiye’de statlara baktığımızda doğru değerlendirilmiyor. Sadece maç oynanan yer olarak bakılıyor. Bizim de bir şansımız var. Stadı nerede yapalım diye düşündüm. Hayatta her şey kazanç ve zarar muhasebesi içinde yapılabilir. Şehrin göbeğinde 24 saat yaşatılan bir yer var. Türkiye’nin en güzel stadını yaptığımıza inanıyorum.

“Stat projesi için Fikret Orman ile görüştüm”

Bu stadı ben çizmedim, mimar arkadaşlarla çizdik. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ı arayıp sordum. O mimar arkadaşla çalıştık. Çatısında yürümek de değil, birçok yenilikleri taşıyan bir yapı olacak. Biraz heyecan yaşıyoruz. Ama her şeyi açıklamayalım. O stat yaşayan bir yer olacak. Orayı kamuya yönelik, insanların rahatça geldiği bir alan haline getireceğiz

Adis Jahovic açıklaması

Eğer siz başarılıysanız tabii ki diğer kulüplerin sizin oyuncularınıza ilgi göstermesi son derece doğal. Neticede Göztepe’ye de oyuncular gelip gidecek. Başkanlar da gelip gidecek. İleride ayakları üzerinde duran bir Göztepe oluşturmak istiyorum. Jahovic inanılmaz bir performans gösterdi. Okan Hoca bize önermişti. Bizde bu kadar büyük bir performans göstereceğini beklemiyorduk. Türkiye’nin en iyi golcülerinden biri var. Bu sene sonuna kadar kontrat var, opsiyonlar var. Jahovic’i sadece tutmak değil, bizde mutlu tutabilmek gerek. Jahovic’in hakkı, şu anki kontratından daha iyi. Kontratını iyileştirmek durumundayız. Kendisine sorduk, menajerine yönlendirdi. Biz görüşmeleri yapıyoruz. İkincisi ise dengeler. 4 ayda beklenmedik bir başarı gösterdik diye yapımızı değiştirmeyiz. Şu anda Ronaldo gelse bütçeme uymasa kadroya almam. 2 sene sonra hedefler büyüyebilir. Başakşehir örneği var. Kısa vadede hedefleri değiştirirseniz kafa üstü çakışırsınız. Jahovic’e bir teklif sunduk, kabul edeceğine inanıyorum. Bizim tavrımız ortada. Göztepe’de oynamak herhangi bir oyuncu için önceliktir. Maddi bir sorun yok, huzurlu bir ortam var. Gerekirse oyuncularımız gider. Bedelini ödeyen kulüpler alabilir. Jahovic, konusunda bana gelen somut bir teklif yok.

Cenk Tosun’un transferi hakkında

Türkiye’de oyunculara verilen paralarla dışarıda verilen paralar farklı. Türkiye’deki oyuncular Cenk olma hayalini yaşayacaklar. Şenol Güneş de nereye gitse böyle oyuncular çıkarabiliyor. Cenk transferi inşallah ileride hatırlayacağımız yapı taşlarından biri olur. Cenk’in böyle transfer yapabileceğini kimse düşünmüyordu. 2 yıl önce kulübede bulunan biriydi. Onun çıkışı, disiplini önemli. Çok önemli bir olay. Türk futbolunda çok şeyin değişmesi lazım. Umarım bu da bir milat olur. Buna çok ihtiyacımız var.

Karşıyaka ve Altınordu yorumu

Karşıyaka’nın futbolda çok büyük başarısı yok ama büyük camiadır. Rekabet bizde de var. İzmir takımlarından birinin daha gelmesi çok önemli. Maalesef durumları çok iyidir. İzmir’de biz bir ateş yaktık. İnşallah bu ateş cılız kalmaz. İzmir biraz paslandı. Tekrar harekete geçiyor. Mesela mağazalarımızda Karşıyaka maçı öncesinde müthiş satış oluyor. İyi olmanız için iyi bir rekabete ihtiyaç var. Bu daha uzun şekilde devam etsin diye rekabet gerek. Altınordu da çok güzel şeyler yapıyor. Onlar akademi olarak bakmıyor. Onların bakış açısı çok farklı.

Başkan profili olarak farklı oluşu...

Göztepe Başkanı olduğum diye kişiliğimi değiştirmedim. Daha önce de böyle giyiniyordum. Espri yaparlardı kravat taktığımda. Benim kişiliğim ortada. İnsanlar buna  alıştı. Kravat takana da saygım var.  İzmir’de belki de bu uyum gösterdi. Taraftar profilimiz de yaşam felsefeme uyuyor sanıyorum. İkinci yarı keyifli geçsin istiyoruz.