Fenerbahçe Sportif Direktörü Damien Comolli açıklamalarda bulunuyor!

Fenerbahçe Sportif Direktörü Damien Comolli açıklamalarda bulunuyor!

13 Haziran 2018
191 Okunma
      A A

Ali Koç'un Fenerbahçe Kulübü Başkanlığı'na gelmesinin ardından Sportif Direktör olarak görevlendirilen Damien Comolli, imza töreniyle basının karşısına geçti. Sarı-Lacivertlilerle resmi sözleşmeye imzasını atan Fransız futbol adamı, dikkat çekecek ifadeler kullandı.

Damien Comolli'nin sözlerinden önemli satır başları şu şekilde:

Sayın Ali Koç'a sözleri için çok teşekkür ediyorum. Basın mensuplarına da teşekkür ediyorum. Bugün burada olmaktan çok mutluyum. Futbolda çalışan herkes Fenerbahçe'nin büyüklüğünü bilir, ancak buraya geldikten sonra Fenerbahçe'nin Türkiye'deki yerini, görevini ve sorumluluğunu daha iyi anladım.

Burada bulunan tüm yönetim kuruluna da teşekkür ederim.Gerçekten bu kulüp bünyesinde olan herkesten çok fazla destek gördüm. Biz burada daha önce Türkiye'de görülmemiş bir futbol kulübü inşa etmek istiyoruz. Umarım bunu başarırız.  Fenerbahçe Avrupa'da saygı duyulan ve bilinen bir kulüp olmuştur. Biz bu bilinirliği oynadığımız futbolla, genç futbolculara vereceğimiz önemle ve geliştireceğimiz futbolcularla daha da artırmak istiyoruz. Alacağımız oyuncuların yeteneği kadar karakteri de çok önemli. İyi insanlarla iyi futbol oynanabilir.

Burada sorumluluklarımdan bahsederek sizleri sıkmak istemiyorum. Benim kısaca görevim üst düzey bir çalışma ortamı oluşturmak. Kulüp bünyesinde çalışan herkesten maksimum verim almak istiyoruz. Size böyle bir çalışma ortamı yaratacağımızın ve bu şekilde başarılar elde edebileceğimizin garantisini verebilirim.

Önemli bir şey daha eklemek istiyorum. Burada mental anlamdaki bütün duvarları yıkmak istiyoruz. Burada herkes bir diyalog içinde, birbirine karşı şeffaf olmalı. Bunun sağlanması için taraftara çok ihtiyacımız var. 25 yıldan fazla süredir üst düzeyde çalışıyorum. Arsenal'de görev yaptığım dönemde burada gördüğüm atmosferden çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Elde edeceğimiz başarılarda taraftarların rolü çok kritik. Benim hiçbir sosyal medya hesabım yok. İki kızım var ve ikisi de sosyal medyayı aktif kullanıyorlar. Onlar da bana bazen gördükleri sosyal medya hesaplarının bana ait olup olmadığını soruyorlar. Kesinlikle hiçbir sosyal medya hesabım yok. Lütfen gerçek olmayan hesaplara itibar etmeyin.

Radyospor Genel Yayın Yönetmeni Barış Ertül: Teknik direktör konusunda camianın beklentisinin farkındasınızdır. Taraftar önlem alan değil önlem aldırtan bir takım görmek istiyor. Teknik adam konusunda yabancı isimlerle görüştüğünüz biliniyor. Aykut Kocaman'ın bir sözleşmesi var. Teknik direktör konusunda gelişme var mı?

Scouting ve altyapıyla ilgili olarak, gözlemci ekibimizde görev alacak kişi sayısı belli. Sezondan sezona değişebilir ama 10-11 civarı olabilir. Potansiyeli olan ve milli takımlarda oynayabilecek oyuncular keşfetmek, birçok bölgeye odaklanacak bir ekip kurmak istiyoruz. Anlaşma sağladığımız gözlemcilerimiz var, daha fazla kişiyle de görüşüyoruz. Dünya çapında isimler de var. Bu konuda çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor.

Futbol akademisinin benim kontrat süremle alakası olmamalı. Benim kontratım üç yıllık ancak bir kulübe geldiğimde kontrat sürem ne olursa olsun kulübün 5-10 yıl sonraki durumu için çalışırım. Futbol akademisi kurmak aslında zor değil. Oyun kimliğini, felsefeyi iyi biliyorsanız, buna uygun bir teknik ekip göreve getirirseniz başarılar da beraberinde gelecektir. Futbolcuların yüzde yüzünü ortaya çıkaracak bir sistem olmalı. Futbol akademisini ziyaret ettiğimde bana akademinin bir scout ekibi olmadığı söylendi ve buna çok şaşırdım. Bir konu daha var, Fenerbahçe bünyesinde oynayan genç ve uluslarar seviyede oynayan her oyuncu için bir çalışma başlattık ve hepsi hakkında yeterli bilgiye sahibiz.

İlk soruya gelecek olursak, bu konu açıkçası çok basit. Ben buraya geldiğimde Aykut Kocaman'la bire bir toplantı yaptım. Bu toplantıdan çok keyif aldım. Anlatıldığı gibi çok kibar, futbolcular tarafından saygı duyulan ve herkes tarafından sevilen biri. Teknik direktör konusunda son kararı yönetim verecek. Gerek Türkiye'de, gerek yurtdışında olsun teknik direktör havuzu konusunda çok fazla bilgiye sahibiz. Başkanın da söylediği gibi Türk bir teknik direktörle çalışacaksak bu Aykut Kocaman'dan başkası olmayacak. Yurt dışında da detaylı bir araştırma yaptık. Futbolda her şeyi kontrol edemezsiniz ancak elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz.

Yaş konusunda haklısınız. Türkiye ve Kıbrıs yaş ortalaması en fazla olan ligler. Bunu sadece Fenerbahçe için söylemiyorum, bu kesinlikle değişmeli. Diğer kulüplerin iç işlerine karışamam ancak Türkiye A Milli Takımının ve Türk kulüplerinin Avrupa'daki başarısı için lig gençleşmeli. Finansal durum beklediğimizden kötü durumda ama bu bir bahane değil, biz elimizden geleni yapacağız. Yaratıcı bir teknik kadro, yaratıcı futbolcular ve scouting ekibi istiyorum. Kontratı biten birçok futbolcumuz var, bunlarla konuşup karar vereceğiz. Finansal durumu göz önüne alarak transfer yapacağız. Fenerbahçe geçen sezon ofansif istatistiklerde ikinci sıradaydı. Biz hem takımı gençleştirecek, hem de geliştireceğiz. Altyapı tesislerine gittiğimde orada çalışan hiçbir personelin A takımla ilişkisi olmadığını gördüm. Rezerv takım ve alt yaş takımları A takımdan çok kopuk ve uzak yerlerde çalışıyorlar. Kulüp içi iletişimi geliştirmemiz gerekiyor.

Biraz bencilce olacak ama, Fransa yarı finale veya finale çıkarsa izlemeye giderim. Dünya Kupası'na oyuncu izleme amacıyla gitmeyeceğim. Zaten turnuvadaki oyuncuların yüzde doksan dokuzuna hakimiz. Turnuvalar sırasında oyuncularla anlaşma yapmak hatadır. Çünkü futbolcular şampiyona sırasında farklı bir atmosfere girerler. Şampiyona performansına göre transfer yapmayı düşünmüyoruz ancak Dünya Kupası'nda oynayacak olup şampiyona performansından bağımsız olarak beğendiğimiz ve transfer etmeye çalışacağımız oyuncular olabilir.

Transferlerle ilgili olarak, tüm transferlerimizi 7-8 Ağustos'tan önce bitirmeye çalışacağız. Şampiyonlar Ligi'nin bu kulüp için önemini biliyoruz. Şampiyonlar Ligi'ne katılmak bu kulübün repütasyonu için çok önemli. Ben transferlerin yüzde doksanının, hatta yüzde yüzünün ön eleme maçlarından önce bitirilmesi taraftarıyım. Son dakika transferlerinden nefret ederim. Bu konuda işimizi son dakikaya bırakmamaya çalışacağız. Transfer harcamalarında kafamızda bir plan var. Mali disiplin bu işin anahtarıdır. Şampiyonlar Ligi'ne katılıp katılamama durumumuz transfer planımızı etkilemeyecek.

Türkçe bilmediğim için Türk basınını takip edemiyorum ancak basında yer alan isimlere hakimim. Teknik direktör konusunda isim vermek doğru olmaz. Spekülasyonlar tabi ki olacaktır ancak bunlara takılmadan işimizi yapmaya gayret ediyoruz. Henüz kimseyle bir anlaşma sağlamadık. Bu yüzden isimler hakkında yorum yapmayacağım. Kulüp için en doğru olanı yapmalıyız. Size isimler söylersem durum karmaşık bir hâl alır zaten Aykut Kocaman'ın da devam eden bir sözleşmesi var.