Aykut Kocaman'dan Ozan Tufan ve Robin van Persie açıklaması!

Aykut Kocaman'dan Ozan Tufan ve Robin van Persie açıklaması!

12 Ocak 2018
407 Okunma
Kaynak: Ajansspor
      A A

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, açıklamalar yaptı! Kocaman; kamp dönemi, Robin van Persie, Ozan Tufan, transferler ve şampiyonluk yarışı hakkında çarpıcı ifadeler kullandı.

Temel sorunlarla uğraşmaya çalışırken biraz çatırdama oldu, pekiştirdik. Devre arasına girmeyi beklemiştik, bize faydalı oldu. Günü kurtarmak yerine temel sorunları çözmeye odaklanıyoruz. Sakatlıklar sıkıntı yaşatsa da, ikinci yarıya daha iyi başlayacağımızı düşünüyorum. Sezon başındaki durumumuza göre gayet memnun olduğumuzu söyleyebilirim. İlk yarıdaki başlangıcımıza göre daha iyi olacağız. Burada hazırlık kampımızın ardından kupada İstanbulspor ve telafi olmayan Göztepe maçını oynayacağız. Oynama ihtimali yüksek olan grup ilk kez bu kadar yan yana geldik. Bardağın dolu tarafından bakan birisiyim, olumlu olduğunu düşünebilirim. Sezona başlangıcımız ve ikinci yarıya başlangıcımızdan farklı olacak. Olumlu olarak düşünüyorum.


Robin van Persie hakkında konuşmak iki tarafa da fayda sağlamaz. Robin van Persie ile bir yol ayrımında olduğumuz gözüküyordu. Artık bunun olma ihtimali çok yüksek gözüküyor. Ozan konusunda da diğer konularda da fazla konuşmanın anlamın yok. Bazı konuşmalar özel konuşmalardır, içeride kalmalı. İkinci yarıda takımı götürmek istediğim yerde Ozan'ı düşünmedim. Onda bu ışığı göremedim. Kimseyi kötülemiyorum, karalamıyorum, kimsenin önünü kesmiyorum. Devre arası kampına almamanın sebebi, kendisi için karar vermesi lazım. Benim insani ve mesleki yapım insan harcamaya yönelik değil. Hatalarım oluyor ama hep bu düşüncedeyim. Ozan'ı kampa getirmemenin nedeni; daha doğru karar vermesiydi. Transferi konusunda zaman verdim.Ben özel hayata girmem, saçmalık. İş hayatına yansıtmazsa düşünmem. Disiplin olarak son dönemlerde birkaç benzetme gördüm. Magath falan, yok böyle bir şey. Yerli-yabancı herkese aynı davranırım. Ben neysem öyle davranıyorum. Yabancıların alışması zor oluyor. Alışıyoruz. Ben meslek konusunda oyuncularımın aidiyet duygusunu taşımasını istiyorum. Disiplin ile ilgili saygısızlık olursa bu göğüsleyeceğim bir şey olamaz. Tamamen saha içi. Benim takımı götürmek istediğim yer ile Ozan'ın kafasındaki arasında fark vardı. Basın toplantısını Ozan toplantısına çevirmeyelim.  Ozan konusunda sert bir karar verdim.  İstanbul'da bıraktım. Artık bir karar vermesi için bunu yaptım.Saha içinde en iyi olacağımızı düşünüyorum. Bu gruba inancım sonsuz. Sonuna kadar herhangi bir oyuncu gelmese de yarışın içerisinde olacağız. Grup gücüne inanan birisiyim. Burada grup gücünü elde etmek kolay değil. Mevcut futbolcu grubunun yeterliliğine olan güvenim sonsuz. Transfer istemiyor değilim ama takımın temel sorunlarını çözmeyi tercih ederim.

Birinci bölümü halledebilirsek çok şey katederiz. Bunu yapabilen ligde ön plana çıkacaktır. Bu tempoya alışmak zaman alıyor. 2-3 senedir yapılan antrenman içeriği, hacminin biraz ötesine çıkmaya çalıştık. Temel sorunlara girmek gibi burada da sorun oldu ve ortalamanın üstüne sakatlıklar geldi. İkinci yarıda bu sayı azalacaktır. Antrenman temposuna alışma sakatlığı azaltacaktır. Valbuena'nın Serkan'a son dakikada attığı şut gol olmalıydı. Trezeguet'in Başakşehir'e şutunda Volkan'a çarptı. İkisi de yüzde 85 gol olacak pozisyondu. Bir pozisyonla Fenerbahçe şu an lider olabilirdi.Eljif Elmas henüz 18 yaşında... Bir kurtarıcı olarak tanıtmak kulübe de bana da oyuncuya da zarar veriyor. Şapkadan tavşan çıkaran biri değil. Gelişimini sürdürürse harika bir takım oyuncusu olacak gibi duruyor. Bir anda her şeyi değiştireceği algısı veriliyor. Benim Oğuz Kaan ve Eljif'ten den beklentim var. Ama bu uzun süreçte olacaktır. 1.5 yıl sonra Fenerbahçe'ye hizmet edeceklerdir. Kadroya yazılmaları lazım.Önümüzdeki 6 hafta birbirinden zor. Bir kurtarıcıdan ziyade takımdaki oyuncuların performanslarını artırması faydalı olacaktır. Transfere kapalı birisi değilim. 6 haftada 3 tane üst düzey maç oynayacağız. Gelen oyuncu çok üst düzey olmalı ki takıma hemen girip katkı sağlamalı. Üst düzey oyuncunun maliyeti 20-25 milyon euroya gidiyor.Şampiyonluğu bir takımın alıp götürmesi mümkün görünmüyor. 9 takım birbirinden her yerde puan alabilir gibi görünüyor. 77-79 değil de şampiyonluk 75 puan ve altında olabilir. 51 puanlık yarı maratonda kayıplar olacaktır. Vardar maçı travmatikti, bizim için çok ağır oldu. Başakşehir maçında 5 atabilirdik 90+3'te yenildik. Kayseri maçı 5-2, 6-2 olacakken, uzatmada 3-3 oldu. Bunlar tüketici maçlardı.